ПРОБЛЕМА ШАХРАЙСТВА ЯК ОСНОВНА ЗАГРОЗА ФІНАНСОВІЙ БЕЗПЕЦІ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ

 

Під-секція 11. Фінанси, грошовий обіг та кредит

Рубан О. О.

Аспірант кафедри менеджменту

Державний вищий навчальний заклад

«Українська академія банківської справи НБУ»

 

ПРОБЛЕМА ШАХРАЙСТВА ЯК ОСНОВНА ЗАГРОЗА ФІНАНСОВІЙ БЕЗПЕЦІ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ 

 

Діяльність страхової компанії, як і будь-якої іншої фінансової установи, пов’язана із впливом різних негативних факторів, які є потенційними загрозами її фінансової безпеки. Однією із таких загроз, що негативно впливає на діяльність вітчизняних страховиків, є фінансові правопорушення та шахрайські схеми, які реалізуються страхувальниками, недобросовісними керівниками та працівниками страхової компанії.

Останнім часом найбільш поширеними зловживаннями з боку страхувальників є фінансові махінації у майновому, особистому, медичному, автострахуванні, страхуванні виїжджаючих за кордон та страхуванні від нещасного випадку [1; 2]. Попри значні зусилля страховиків та регуляторів, оцінити масштаби зловживань страхувальників надзвичайно складно. За оцінками експертів близько 25% всіх страхових виплат в Україні відбувається у результаті фінансових зловживань страхувальників, при чому 10% з цієї суми належить страховим виплатам за договорами автострахування [3]. Щороку вітчизняна страхова галузь у результатів фінансових правопорушень втрачає близько 600 млн. грн. [4].

За проведеними дослідженнями Коаліції проти страхового шахрайства (Coalition Against Insurance Fraud), розміри фінансових збитків, отриманих страховими компаніями США у результаті фінансових махінацій своїх клієнтів за рік склали близько 80 млрд. дол. США [5]. Підраховано, що середньостатистична американська сім’я щороку втрачає близько 400-700 дол. США у результаті страхового шахрайства [6], за іншою оцінкою дана сума досягає 1030 дол. США на одну сім’ю [7].

До факторів, які сприяють поширенню страхового шахрайства та негативно впливають на фінансові можливості просування страхових компаній можна віднести:

-          оформлення страхового полісу без належного огляду предмету страхування;

-          відсутність у служби безпеки страховиків необхідних засобів для проведення ефективної оперативно-розшукувальної діяльності;

-          неефективні методики оцінки збитків, завданих предмету страхування;

-          недостатність фінансових ресурсів у страхових компаній та правоохоронних органів для реалізації профілактичних робіт, пов’язаних з попередженням та мінімізацією спроб вчинення страхових злочинів;

-          територіальна віддаленість офісів страхових компаній від місць виникнення страхових випадків.

Найбільш популярні шахрайські дії страхувальників та працівників страхових компаній пов’язані з інсценуванням страхових випадків, наданням неправдивої інформації, завищенням вартості предметів страхування та сум завданих збитків, та іншими фінансовими правопорушеннями, які спричиняють виникненню неправомірних страхових виплат та недоотриманню страхових премій.

У наслідок таких дій зростають витрати, пов’язані із залученням експертів для розслідування шахрайських страхових випадків, витрати на судові процеси та страждає репутація страховика у результаті поширення неправдивої інформації стосовно невідшкодування збитків страховою компанією. У наслідок отриманих збитків від шахрайських дій страхувальників, страхові компанії стикаються з проблемою підтримання належного рівня ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості, що, у кінцевому підсумку, негативно позначається на рівні фінансової безпеки страховиків.

 

Література:

 

  1. Проблема страхового шахрайства в Україні З інтерв`ю керівника МСК “Надра” для Українського фінансового серверу [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://forinsurer.com/public/02/12/17/165.
  2. Єрмошенко, А.М. Страхове шахрайство як джерело виникнення загроз у взаємодії страховиків і банків [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/ Portal/soc_gum/pprbsu/texts/2009_27/09_27_16.pdf.
  3. Найпоширеніші способи шахрайства в автострахуванні [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://carsgen.net/samyie-rasprostranennyie-sposobyi-moshennychestva-v-avtostrahovanyy.
  4. Радионова, Т. Ежегодно страховая отрасль из-за страхового мошенничества теряет более 600 млн. грн. [Электронный ресурс] – Режим доступа: http://forinsurer.com/public/11/06/22/4344.
  5. Annual Report 2006. Coalition Against Insurance Fraud. – Washington, DC:, 2006. – 69 p. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.insurancefraud.org/reporters.
  6. Insurance Fraud / FBI // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.fbi.gov/stats-services/publications/insurance-fraud.
  7. Insurance Fraud / Alan Wilson South Carolina Attorney General // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.scag.gov/insurance-fraud.