ЗНАЧЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ДЛЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ.

 

ПОД-СЕКЦИЯ 9. Управление производством и развитие предприятия.

УДК 005:504+664

Лозовська Н.М., 

аспірантка Національного університету

 харчових технологій

ЗНАЧЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ДЛЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ РОЗВИТКУ.

 

Анотація.

У статті визначено поняття «екологічний менеджмент». Сформульовано завдання екологічного менеджменту, обґрунтовано необхідність впровадження екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості.

Ключові слова: екологічний менеджмент, завдання системи екологічного менеджменту для підприємств харчової промисловості, стандарти ISO 14000, природоохоронне законодавство,екологічна політика.

Аннотация.

В статье определено понятие «экологический менеджмент». Сформули-рованы задачи экологического менеджмента, обоснована необходимость внед-рения экологического менеджмента на предприятиях пищевой промыш-ленности

Ключевые слова: экологический менеджмент, задачи системы экологи-ческого менеджмента для предприятий пищевой промышленности, стандарты ISO 14000, природоохранное законодательство, экологическая политика

Annotation.

А  concept  "ecological  management"  is  certain  In  the article. Formulated the task  of  « ecological  management»,  the  necessity of implementation of    ecological  management in the food industry
Keywords: ecological  management,  ecological  management objectives for the food industry, ISO 14000, environmental law, environmental policy

 

Постановка проблеми. В умовах наростання екологічної кризи екологізація суспільного розвитку як комплекс заходів по забезпеченню екологічної безпеки стає об’єктивною закономірністю. Останнім часом велика увага приділяється техногенному впливу на навколишнє середовище як на національному так і на міжнародному рівні. В 1992р. в Ріо-де-Жанейро відбулась конференція ООН з питань охорони навколишнього середовища і розвитку (UNCED-92) в Декларації якої підкреслюється, що природоохоронна діяльність повинна стати невід’ємною частиною економічного розвитку.

Екологічна проблематика пронизує всі сторони діяльності сучасного підприємства, впливаючи на внутрішній механізм прийняття ним управлінських рішень і на відносини з зовнішнім середовищем підприємства. Більшість менеджерів починають розуміти, що ефективне господарювання неможливе без урахування екологічних аспектів їхньої діяльності.

Тому виникає необхідність впровадження систем управління охороною навколишнього середовища на підприємствах, інтегрованих в загальну діяльність по управлінню.

Аналіз останніх публікацій і досліджень. Загальні проблеми, пов’язані з визначенням поняття постановкою завдань та впровадженням екологічного менеджменту на підприємствах знайшли своє відображення в працях таких відомих закордонних та вітчизняних вчених і науковців : А.Л. Бобровського, Б.М.Данишилина, Л.Ф.Кожушка, Е.М.Короткова, О.І.Лук’янихіної, В.О.Мартиненка, О.Л.Михайлюк, О.Д.Никифорак, В.Ф.Семенової, П.М.Скрипчук та ін. Водночас, слід вказати на фрагментарний характер виконаних досліджень, які здебільшого стосуються лише окремих аспектів впровадження екологічного менеджменту на підприємствах, тому дане питання залишається недостатньо дослідженим та актуальним.

Постановка завдання. Незважаючи на численні дослідження та розробки, масштаби і рівень наукового опрацювання проблем впровадження екологічного менеджменту на підприємства залишаються на наш погляд недостатніми, свідченням цього є відсутність принципово нової системи екологічного менеджменту на сучасних підприємствах харчової промисловості, дана система має передбачати удосконалення організації управління природокористуванням на мікрорівні. Головною метою цієї системи має бути запровадження системи мінімізації екологічних витрат підприємств харчової промисловості за даного обсягу і існуючого технічного рівнів розвитку виробництва . Метою статті є дослідження трактувань поняття «екологічний менеджмент», визначення і обґрунтування завдань системи екологічного менеджменту та значення екологічного менеджменту для підприємств харчової промисловості.

Виклад основного матеріалу. Екологічний менеджмент є складовою загальної системи менеджменту, яка забезпечує екологізацію всіх функцій менеджменту з дотриманням концепції сталого розвитку та  принципів екологічної справедливості

Екологічний менеджмент як міждисциплінарна наука досліджує проблематику комплексного управління екологічною діяльністю на підприємствах і спрямований на вирішення екологічних питань у всіх галузях економіки (народного господарства).[7,c.16]

Вимоги до екологічного менеджменту на підприємствах встановлює стандарт  ISO 14001 «Системи екологічного менеджменту». Дані вимоги дають змогу підприємству сформувати екологічну політику та завдання у відповідності з вимогами природоохоронного законодавства України (ДСТУ).

В стандарті наведені основні терміни, визначення та рекомендації щодо здійснення екологічної діяльності, планування, цілей і завдань та програми екологічного менеджменту на підприємстві.

Загальна тенденція до зниження фактичного впливу на навколишнє середовище можливе лише за умови ефективної  діяльності підприємств харчової промисловості в галузі екологічного менеджменту. На жаль даної тенденції дотримуються  далеко не всі підприємства в Україні.

Відповідно до прийнятого в міжнародних стандартах визначення система екологічного менеджменту-це частина загальної системи менеджменту, що включає організаційну структуру, планування діяльності, розподіл відповідальності, практичну роботу, а також процедури, процеси і ресурси для розробки, впровадження, оцінки досягнутих результатів і вдосконалення екологічної політики.[3,c.206]

Екологічний менеджмент  виокремився в самостійну галузь знань наприкінці минулого століття, тому сучасні науковці трактують його з різних точок зору. Здійснимо моніторинг трактування суті поняття «екологічний менеджмент» відомими українськими та закордонними науковцями(табл. 1).

Таблиця 1

Визначення терміна «екологічний менеджмент» вітчизняними та закордонними науковцями.

 

Автор

 

Визначення терміна

Бобровський А.Л.

Підсистема загальної системи управління будь-яким об’єктом, діяльністю, виробництвом, яка гармонізує роботу і розвиток підприємства, галузі в навколишньому середовищі та екологічному правовому полі.

Данилишин Б.М.

Сукупність взаємозалежних елементів таких як люди, тварини, рослини, вода, повітря, корисні копалини.

Продовження табл.1.

Загоруй Я.

Це тип управління, принципово орієнтований на формування й розвиток екологічного виробництва й екологічної культури життєдіяльності.

Кожушко Л.Ф.

Скрипчук П.М.

Цілеспрямована, свідома діяльність, пов’язана з розробленням, запровадженням, реалізацією, контролюванням різноманітних заходів природоохоронного характеру, які повинні забезпечити раціональне використання і збереження природних ресурсів, дотримання екологічної безпеки.

Коротков Е.М.

Це тип управління побудований на соціально-економічному і соціально-психологічному мотивуванні гармонії людини з природою і орієнтований на формування і розвиток економічного виробництва і екологічної культури життєдіяльності людини

Лук’янихін В.А.

Сукупність принципів, форм, методів, прийомів та засобів управління виробництвом та виробничим персоналом підприємства з метою досягнення високої еколого-економічної ефективності виробництва

Мартиненко В.О.

Система, за допомогою якої здійснюється управління тими видами діяльності підприємств, які завдають або потенційно можуть завдати шкоди навколишньому середовищу; це тип управління, принципово орієнтований на формування й розвиток екологічного виробництва й екологічної культури, життєдіяльності людини, який побудований на соціально-економічному й соціально-економічному мотивуванні гармонії взаємовідносин людини з природою

 

Виходячи з вище вказаного, можна зробити висновок, що екологічний менеджмент - це мистецтво прийняття екологічно безпечних управлінських рішень, з метою управління сучасним виробництвом, що базуються на принципах екологічної ефективності та екологічної справедливості; це система екологічно орієнтованого управління сучасним виробництвом.

Ціль екологічного менеджменту – це досягнення бажаного, можливого та необхідного стану навколишнього середовища як об’єкта управління; зведення до мінімуму ймовірності виникнення екологічних криз і екологічних катастроф [5,с.11].

Система екологічного менеджменту  надаватиме можливості для підприємств харчової промисловості відповідати екологічним вимогам, забезпечуватиме виконання національних та міжнародних завдань.

В основі системи екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості мають лежати такі загальні завдання:

- розробка екологічної політики підприємства, що включає постійне покращення та запобігання забруднення навколишнього середовища;

- розроблення та вимірювання планових екологічних показників для управління екологічною політикою підприємства;

- забезпечення планування та організація природоохоронної діяльності на підприємстві;

- використання необхідної кількості ресурсів, для організації системи екологічного менеджменту на підприємстві;

- стимулювання постачальників та контрагентів впроваджувати системи екологічного менеджменту на своїх підприємствах;

- створення системи контролювання з метою забезпечення високого рівня ефективності системи;

- оцінка рівня екологічної ефективності системи з екологічною політикою;

- аналіз системи екологічного менеджменту та виявлення можливостей удосконалення екологічної політики на підприємствах харчової промисловості.

Переваги впровадження екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості зображені на рисунку 1.

 

Рисунок 1. - Переваги впровадження екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості.

 

Екологічний менеджмент допомагає на підприємствах харчової промисловості підійти до вирішення екологічних проблем системно. Для підприємств харчової промисловості існують певні причини, що змушують керівництво впроваджувати екологічний менеджмент.

Перша причина  це законодавство України. Завданням природо-охоронного законодавства є регулювання відносин  у сфері охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, збереження природних ресурсів тощо.

Здійснимо моніторинг основних нормативно-правових актів України у сфері природокористування (таблиця 2).

Таблиця 2

Моніторинг нормативно-правових актів України у сфері природокористування.

Назва нормативно-правових актів Верховної Ради України

Основні концептуальні положення законодавчих актів

Закон України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики на період до 2020року»

Визначає мету, принципи, стратегічні цілі, інструменти реалізації національної екологічної політики до 2020р.

Водний кодекс України

Регулює відносин по охороні та раціональному використанню вод, зобов'язує підприємства, діяльність яких впливає на водний режим, будувати очисні споруди. Правові норми закріплюють нормативи граничне допустимих концентрацій шкідливих речовин у водоймах.

Земельний кодекс України

 Регулює раціональне використання земельних ресурсів і охорону грунтів, передусім у сільському господарстві, передбачає обов'язки землекористувачів.

продовження табл.2

Лісовий кодекс України

Регулює правові відносин з метою забезпечення науково обґрунтованого раціонального використання лісових ресурсів.

Кодекс України про надра

Регулює гірничодобувні відносини, для науково обґрунтованого раціонального використання ресурсів.

Закон України «Про охорону навколишнього середовища»

Визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутнього поколінь.

Закон України «Про екологічну мережу»

Регулює управління у сфері формування, збереження та використання екомережі

Закон України «Про охорону атмосферного повітря»

Визначає правові та організаційні основи і екологічні вимоги в сфері охорони і використання атмосферного повітря

Закон України «Про природно-заповідний фонд України»

Визначає правові основи організації, ефективного використання та охорони природно-заповідного фонду.

Закон України «Про екологічну експертизу»

Визначає загальні положення, форми, державне регулювання в галузі,державне регулювання та управління в галузі.

Закон України «Про ратифікацію Європейської ландшафтної конвенції»

Визначає правове забезпечення впровадження положень і принципів Європейської ландшафтної конвенції на території України, регулює забезпечення збереження та відновлення унікальних природних комплексів України

 

За останні роки в Україні набули чинності більше 20 основних природоохоронних законів, 40 двосторонніх міжнародних угод, 20 природоохоронних конвенцій, що свідчить про неабияке значення природоохоронної діяльності в державі.

Друга причина впровадження екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості це тиск зацікавлених осіб та імідж підприємства. Споживачі частіш за все хочуть купувати екологічно чисту продукти харчування, що виготовляється з найменшою шкодою для навколишнього середовища.

Наступною причиною є конкурентоспроможність підприємства, що включає в себе спроможність підприємств харчової промисловості ефективно і без шкоди навколишньому середовищу вирішувати природоохоронні проблеми.

Не менш вагомим фактором впровадження екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості є фінансовий результат діяльності підприємства. Підприємства, що запроваджуватимуть систему екологічного менеджменту зменшуватимуть викиди і споживання енергії, а також можуть досягти значної економії і підвищити рівень конкурентоспроможності.

 Висновки. Екологічний менеджмент це система екологічно орієнтованого управління сучасним виробництвом. Впровадження системи екологічного менеджменту на підприємствах харчової промисловості допомагатиме менеджерам підійти до вирішення екологічних проблем системно. Для даних підприємств  впровадження екологічного менеджменту є дуже важливим етапом розвитку, який приноситиме певний корисний ефект для підприємства та навколишнього середовища загалом.

ЛІТЕРАТУРА:

1.ДСТУ ISO14004-97 Cистеми управління навколишнім середовищем. Загальні настанови щодо принципів управління,системи та засобів забезпечення .Введ.18.08.97.-К.:Держстандарт України,1997.

2. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня. кандидата економічних ..... В.А. Лукьянихина. – Сумы: Изд-во “Козацький вал”, 2004.

3.Бобровський,Анатолій Л. Екологічний менеджмент:Підручник.-Суми:ВДТ «Університетська книга»,2009.-586с.

4.Б.М.Данилишин,М.А.Хвесик,В.А.Голян Економіка природоко-ристування: Підручник.-К.:Кондор,2010.-465с.

5.Экологический менеджмент предприятия: учеб.пособие / Г.В.Белов.-М.:Логос,2006.-240с.

6.Екологічний менеджмент: Навч.посіб. /За ред.В.Ф.Семенова, О.Л.Михайлюк.  К.:Знання,2006.-366с.

7. Кожушко Л.Ф.,Скрипчук П.М. Екологічний менеджмент:Підручник.-К.: ВЦ «Академія»,2007.-432с.

8.Коротков Э.М. Концепция экологического менеджмента / Коротков Э.М.//  Менеджмент в России и за рубежом.-1998.-№2

9.МартиненкоВ.О. Екологічний менеджмент як новий ефективний метод управління виробництвом [Електронний ресурс]  

10. www.menr.gov.ua